אינדיקטורים מומלצים למסחר בשוק ההון

כל אסטרטגיית מסחר טכנית כוללת שימוש באינדיקטורים למסחר. ביחד עם ניהול סיכונים נכון אינדיקטורים יכולים לתת לכם מושג לגבי מגמות מחיר. בואו נחקור את האינדיקטורים המומלצים ביותר.

מה זה אינדיקטורים למסחר?

לא משנה אם אתם סוחרים במניות, בסחורות או במדדים וגם לא משנה האם אתם מבצעים מסחר יומי או מסחר סווינג, השימוש בניתוח טכני בעזרת אינדיקטורים יעיל וצריך להיות חלק מהאסטרטגיה שלכם. מומלץ מאוד להכיר ולהשתמש במספר אינדיקטורים במקביל.

אינדיקטורים למסחר הינם חישובים מתמטיים אשר משורטטים על גבי גרף המסחר ומטרתם לעזור לסוחר לזהות סיגנלים מסויימים ומגמות בשוק הנסחר.

ישנם סוגים רבים של אינדיקטורים למסחר כולל אינדיקטורים מובילים (שואפים להציג שערוך עתידי) ואינדיקטורים מפגרים (מציגים מידע על בסיס העבר).


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

10 אינדיקטורים מומלצים

קיימים עשרות אינידקטורים, חלקם דומים אחד לשני ולחלקם איחודיים, אספנו פה את האינדיקטורים הממולצים שלנו:

 1. Moving average (MA) – ממוצע נע
 2. Exponential moving average (EMA) – ממוצע אקספוננציאלי נע
 3. Stochastic oscillator – מתנד סטוכסטי
 4. Moving average convergence divergence (MACD) – הפרש בין ממוצעים נעים
 5. Bollinger bands – רצועות בולינגר
 6. Relative strength index (RSI) – חוזק יחסי
 7. Fibonacci retracement – פיבונאצ'י
 8. Ichimoku cloud – ענן איצ'ימוקו
 9. Standard deviation – סטיית תקן
 10. Average directional index – מדד כיוון ממוצע

ניתן ורצוי להשתמש בשניים-שלוש אינדיקטורים במקביל, לא מומלץ להעמיס את הגרף ביותר מדיי אינדיקטורים במיוחד בתחילת הדרך שכן זה יכול לבלבל ולגרום להחלטות שגויות.

1. אינדיקטור Moving average (MA)

אינדיקטור MA הינו ממוצע נע פשוט או simple moving average – SMA הוא אינדיקטור שמטרתו לזהות כיוון מגמה במחיר תוך כדי סינון קפיצות קטנות במחיר. אינדיקטור הממוצע הנע הינו חישוב פשוט של ממוצע על גבי חלון זמן מוגדר (סיכום המחירים חלקי מספר הנקודות) ומוצג כקו פשוט על גבי הגרף.

חישוב הממוצע הנע תלוי בגודל מסגרת הזמן אשר ניתנת להגדרה על ידי המשתמש. לדוגמה ממוצע נע של 200 דגימות MA200 על גבי גרף יומי מבצע חישוב של המחיר ב-200 ימים האחרונים. בעזרת אינדיקטור הממוצע הנע ניתן לזהות קווי התנגדות ותמיכה ולראות השפעה של העבר על המחיר כרגע וכן ניתן לשערך תבניות ומגמות בעתיד.

ממוצע נע MA

בתמונה למעלה ניתן לראות ארבעה אינדיקטורים של ממוצע נע.

 • צהוב – MA200
 • ירוק – MA50
 • כחול – MA20
 • אדום – MA10

שימו לב שככל שהממוצע הנע כולל יותר דגימות כך הוא יותר מוחלק לשינויים בגרף. ממוצע נע של 200 דגימות מושפע מהעבר הרבה יותר מממוצע נע של 10 דגימות.

המפגש בין ממוצעים נעים בעלי מסגרות זמן שונות יכלות לרמז על שינוי במגמה. לדוגמה בתמונה המצורפת סימנו שני עיגולים אדומים, הסימון הראשון בנקודת המפגש של MA20-10 מרמז על היפוך מגמה לכיוון ירידה במחיר – ושם נפתח פוזיציית מכירה. בסימון האדום השני שוב במפגש הממוצעים הנעים נראה היפוך מגמה נוסף – ופה נסגור את הפוזיציה ברווח נאה.

2. אינדיקטור Exponential moving average (EMA) – ממוצע אקספוננציאלי נע

אינדיקטור EMA הינו סוג נוסף של ממוצע נע. בניגוד לממוצע נע פשוט אינדיקטור זה נותן משקל גדול יותר לדגימות החדשות יותר. הקו המוצג של אינדיקטור EMA ביחד עם אינדיקטורים נוספים יכול לעזור לזהות שינויים משמעותיים במחיר המכשיר הנסחר.

הסוחר יכול לקבע את גודל החלון זמן או כמות הדגימות של הממוצע. האינדיקטורים הנפוצים ביותר הינם EMA12,26 לטווח הקצר ו-EMA50,200 לטווח ארוך.

ממוצע נע EMA

בתמונה למעלה ניתן לראות ארבעה אינדיקטורים של ממוצע נע במסגרות זמן שונות:

 • צהוב – EMA200
 • ירוק – EMA50
 • כחול – EMA20
 • אדום – EMA10

גם פה ככל שהממוצע הנע כולל יותר דגימות כך הוא יותר מוחלק לשינויים בגרף.

בתמונה המצורפת סימנו שני עיגולים אדומים, הסימון הראשון בנקודת המפגש של EMA26-12 מרמז על היפוך מגמה לכיוון ירידה במחיר – ושם נפתח פוזיציית מכירה. בסימון האדום השני נראה היפוך מגמה נוסף – ופה נסגור את הפוזיציה.

3. אינדיקטור Stochastic oscillator – מתנד סטוכסטי

אינדיקטור מתנד סטוכסטי הינו אינדיקטור המשווה מחירי סגירה של מכשיר פיננסי לבין הטווח של המחיר לאורך הזמן ומציג מומנט וחוזק המגמה. האינדיקטור מוצג מתחת לגרף המחיר ונע בין אפס למאה. ערך מתחת ל20 בדרך כלל מצביע על שוק שנמצא במכירת יתר, ערך מעל 80 מצביע על כך שהשוק נמצא בקניית יתר. למרות זאת לעיתים לא ניתן לזהות תיקון במחיר.

מתנד סטוכסטי

את פתיחת הפוזיציה נעשה לפי הסימון העגול באדום בעליה מעל ערך 20 וסגירת הפוזיציה ברווח נאה נבצע בסימון העגול האדום השני כאשר הערך יורד מתחת ל-80.

4. אינדיקטור Moving average convergence divergence – MACD – הפרש בין ממוצעים נעים

אינדיקטור MACD הינו אינדיקטור פופולרי מאוד, בעזרת האינדיקטור MACD ניתן לזהות שינוי במומנט על ידי השוואה בין שני ממוצעים נעים וכן ניתן לזהות הזדמנויות קניה ומכירה מסביב לרמות התמיכה וההתנגדות.

הכוונה במילה convergence  (התכנסות) הינה מפגש של שני הממוצעים הנעים.

הכוונה במילה divergence (שוני, התבדרות) הינה התרחקות של שני הממוצעים הנעים אחד מהשני.

כאשר הממוצעים הנעים נפגשים זה אומר שהמומנט קטן ויתכן היפוך מגמה, כאשר הממוצעים הנעים מתרחקים אחד מהשני זה אומר שקיים מומנט חזק והמשך מגמה.

MACD

אינדיקטור MACD מוצג מתחת לגרף המחיר. אנו נרצה לפתוח פוזיציה מגמה במפגש הממוצעים הנעים ולסגור את הפוזיציה במפגש הבא כפי שמוצג בתמונה על ידי סימון אדום.

5. אינדיקטור Bollinger bands – רצועות בולינגר

אינדיקטור Bollinger bands נותן טווח שבתוכו המחיר נע. רוחב הרצוע משתנה ומרמז על תנודתיות המחיר. ככל שהרצועה צרה יותר כך התנודתיות קטנה יותר וככל שהרצועה רחבה יותר כך התנודתיות גבוהה.

אינדיקטור Bollinger bands שימושי לזיהוי הזדמנויות בהן המכשיר הנסחר נמצא מחוץ לטווח ה"רגיל" שלו ועושים בו שימוש בעיקר לשערוך שינוי מחיר ארוך טווח.

אינדיקטור Bollinger bands

כאשר המחיר יוצא מחוץ לרצועה זה יכול לרמז על קנייתמכירת יתר והזדמנות לפתיחת פוזיציה רווחית.

6. אינדיקטור Relative strength index (RSI) – חוזק יחסי

אינדיקטור RSI משמש סוחרים בעיקר לזיהוי מומנט, תנאים של השוק, והזהרות משינוי מחיר מסוכן. ה-RSI מיוצג על ידי ערך בין 0-100, מעל ערך של 70 נחשב כמצב של קניית יתר וערך נמוך מ-30 נחשב כמצב של מכירת יתר.

מצב של קנייתמכירת יתר של RSI מייצג מצב קצר טווח ויתכן שיבוא תיקון.

אינדיקטור Relative strength index (RSI)

אינדיקטור RSI מוצג מתחת לגרף המחיר. כפי שמסומן בעיגולים אדומים נוכל לתכנן פוזיציית קניה כאשר הערך ירד מתחת ל-30 וסגירת פוזיציה כאשר הערך הגיע ל-70.

7. אינדיקטור Fibonacci retracement – פיבונאצ'י

אינדיקטור Fibonacci הוא אינדיקטור שבעזרתו ניתן לזהות שינוי מגמה קצר טווח או תיקון כנגד המגמה הקיימת. סוחרים שחושבים כי יתכן והשוק ימשיך במגמה הקיימת נעזרים באינדיקטור פיבונאצ'י לזהות תיקון בו יהיה משתלם לפתוח פוזיציה בכיוון ההמגמה. האינדיקטור עוזר למצוא רמות התנגדות ותמיכה ומשם ניתן לזהות היפוך מגמה ומחיר כניסה וסטופ.

אינדיקטור Fibonacci

לדוגמה בתמונה עשינו שימוש באינדיקטור Fibonacci למציאת תיקון וזיהוי רמת ההתנגדות של התיקון (בעיגול אדום) ושם הגדרנו פתיחת פוזיציית קניה. מעט מתחת לרמת ההתנגדות נקבע את הסטופ (קו אדום). ניתן גם לקבוע את מחיר המטרה – אם ההתנגדות נמצאה ב61% אזי מחיר המטרה יהיה 161% של פיבונצ'י (קו ירוק).

8. אינדיקטור Ichimoku cloud – ענן איצ'ימוקו

אינדיקטור Ichimoku cloud כמו איניקטורים רבים עוזר לזהות רמות תמיכה והתנגדות אך אינדיקטור זה גם עוזר לזהות מומנט. המשמעות של איצ'ימוקו הוא קבלת מידע במבט אחד ואכן מתאים לסוחרים שרוצים להוציא הרבה מידע מגרף המחיר.

ניתן לזהות בעזרת האינדיקטור רמות תמיכה והתנגדות, מגמות מחיר, ושערוך עתידי של המחיר.

אינדיקטור Ichimoku cloud

לסוחרים שלא אוהבים הרבה קשקושים על הגרף האינדיקטור הזה פחות מתאים, כפי שניתן לראות בתמונה בקושי רואים את הנרות.

9. אינדיקטור Standard deviation – סטיית תקן

אינדיקטור סטיית התקן עוזרת לסוחר למדוד את גודל השינוי במחיר וכתוצאה מכך ניתן ללמוד על ההסתברות לתנודתיות גבוהה של המחיר. לא ניתן לזהות את כיוון המגמה בעזרת האינדיקטור.

ניתן לומר שהאינדיקטור משווה בין תנועת המחיר כרגע לתנועת מחיר היסטורי.

אינדיקטור Standard deviation

האינדיקטור מוצג מתחת לגרף המחיר וניתן לראות שככל שתנועות המחיר גדולות יותר ביחס להסטוריה כך סטיית התקן גדולה יותר.

10. אינדיקטור Average directional index ADX – מדד כיוון ממוצע

האינדיקטור ADX מציג את חוזק המגמה של המחיר. האינדיקטור מציד ערך בין 0-100, כאשר הערך מעל 25 המשמעות שיש מגמה חזקה ומתחת ל25 מגמה חלשה. סוחרים יכולים להבין האם יש מגמה מתמשכת.

ה-ADX מבוסס על ממוצע נע של 14 דגימות. האינדיקטור אינו משערך כיצד המחיר יתפתח אלה רק מצביע על חוזק המגמה.

אינדיקטור Average directional index

מה צריך לדעת לפני שמשתמשים באינדיקטורים שוק ההון?

שני חוקים בסיסיים לשימוש באינדיקטורים במסחר:

 1. אף פעם לא להתבסס על אינדיקטור אחד לצורך החלטות במסחר.
 2. לא להשתמש ביותר מדיי אינדיקטורים במקביל, זה רק יבלבל אתכם.

תתמקדו במספר אינדיקטורים שאתם חושבים שמתאימים למטרה שלכם. תשתמשו באינדיקטורים לאשר כיוון שאתם חושבים שהשוק ינוע בו.

חשוב לזכור לבחון את ההחלטות על גבי מספר מסגרות זמן ובעזרת יותר מאינדיקטור אחד ולזכור שבשורה התחתונה האינדיקטור יכול לציין מה קרה בהסטוריה ורק לשערך מה יכול לבוא בעתיד ולמרות שתעשו שימוש באינדיקטורים עדיין השוק יכול לבחור ללכת בכיוון ההפוך.

דבר חשוב נוסף הוא לדבוק באסטרטגיה לאורך כל הדרך.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

נאחל לכם מסחר ריווחי!!!

מאמרים נוספים: