אסטרטגיית מסחר מנצחת – אסטרטגיית המסחר שבה אני סוחר

אסטרטגיית מסחר המנצחת שלי

מחפשים אסטרטגיית מסחר רווחית? במאמר זה אני פורש בפניכם את כל אסטרטגיית המסחר שלי על שטיח אדום מבלי להחסיר פרט אחד. ניתן לומר שזהו קורס מקוצר ומעשי מאוד.

אז ראשית נגדיר מהי אסטרטגיית מסחר:

אסטרטגיית מסחר הינה אוסף של כל ההיבטים והחוקים לביצוע פעולת מסחר בעלת הסתברות לרווח גבוה יחסית.

אסטרטגיה רצינית בדרך כלל תהיה מורכבת מאלמנטים רבים. אל תצפו לאינדיקטור אחד או רמת תמיכה והתנגדות מסויימת שתגדיר אסטרטגיה ולכן זהו המאמר הראשי וממנו יהיו הסתעפויות רבות ללינקים למאמרים נוספים.

ניתן לומר שהאסטרטגיה מבוססת על פעולת המחיר (price action) וכוללת את הנושאים הבאים:

1. בחירת זמן נר של הגרפים – מהגבוה לנמוך

בכל גרף מסחר קיימת אפשרות לבחור את גודל זמן הנר, כלומר כמה זמן מייצג כל נר. את האסטרטגיה שתלמדו פה ניתן ליישם על כל זמן נר של הגרף ,מהגרף הדקתי ועד הגרף היומי וזאת תודות לטבע הפרקטלי של השוק. הדבר החשוב ביותר זה בחירת 3 רמות של זמן נר, אחד גבוה, אמצעי ונמוך.

אם אינכם יודעים מהו גרף נרות יפניים אנא הכנסו ראשית למדריך לנרות יפניים, זה נחוץ להמשך הקורס.

אז ניתן לדוגמה לבחור את הגרפים הבאים: יומי , 4 שעות, 15 דקות

או לדוגמה: 4 שעות, שעתי, 5 דקות

דוגמה נוספת (למסחר סווינג): שבועי, יומי, 4 שעתי.

נקרא לגרפים הנבחרים זמן נר גבוה, אמצעי ונמוך בהתאם. למה עושים בכל אחד משלושת הגרפים?

 • גרף זמן נר הגבוה – נקרא גם גרף התמונה הגדולה מאפשר לכם לראות את הכיוון או המגמה של המכשיר בו אתם סוחרים. בדרך כלל לא סוחרים נגד המגמה שנקבעה בתמונה הגדולה (אלה אם כן מחפשים שינוי מגמה).
 • גרף זמן נר האמצעי – נקרא גם גרף זמן נר ההזדמנויות, מכיוון ששם אנו מזהים הזדמנויות מסחר פוטנציאליות. בגרף זה אנו נחפש נקודות מפתח שיכולים להיות הרבה דברים (שנדון בהם בפרקים הבאים) לדוגמה קווי תמיכה והתנגדות, טרנדליין, אזורי ביקוש והיצע או סיגנל מאינדיקטור כלשהו.
 • גרף זמן נר הנמוך – לאחר שזיהנו מגמה בגרף זמן נר הגבוה וזיהנו הזדמנות מסחר פוטנציאלית בגרף זמן נר האמצעי בנקודת מפתח כמובן אזי הגיע הזמן לעבור לגרף זמן נר הנמוך הנקרא גם גרף הביצוע. בגרף זה נחפש תבניות המסמלות הסתברות גבוה לתנועה של המחיר וכאשר נזהה תבנית כזו נפתח את הפוזיציה.

בחירת טווחי הזמן איתם אתם עובדים וניתוח הגרפים למציאת הזדמנויות מסחר הינו חלק חשוב מהאסטרטגיה וזו המסגרת סביבה האסטרטגיה מתקיימת. אך יש עוד הרבה מאוד אלמנטים נוספים שיש לדון בהם.

בחירת זמני הגרפים גם יקבע איזה סוחרים אתם, אם בחרתם גרף זמן נר גבוה של גרף שבועי וגרף זמן נר נמוך של 4 שעות אזי אתם בהגדרה סוחרי סווינג, אם בחרתם גרף זמן נר גבוה של 4 שעות וגרף זמן נר נמוך של 5 דקות אזי בהגדרה אתה סוחר יומי. ניתן כמובן לבחור לפי אופי המסחר הרצוי. אני עובד בעיקר עם הגרפים: 4 שעות, שעתי, 5 דקות.

2. זיהוי מגמה (גרף זמן נר גבוה)

בפועל זיהוי מגמה מתבצע בשלושת הגרפים שבחרנו קודם לכן, באופן כללי אנו מעוניינים לסחור עם המגמה כלומר אם המחיר במגמת עלייה בשלושת טווחי הזמן אז ניתן לומר שהמחיר בעלייה. לעיתים נרצה לסחור נגד המגמה, לדוגמא כאשר אנו סוחרים ריברסל ,כלומר אנו מחפשים היפוך מגמה (נדון בזה בהמשך).

ראשית גדיר מהי מגמה:

המחיר של כל מכשיר פיננסי נע בתנועה כזו:

Price Action Trend
Price Action Trend

כאשר תנועת המחיר יוצרת גבוהים גבוהים יותר ונמוכים גבוהים יותר זוהי מוגדרת מגמת עלייה. כאשר תנועת המחיר יוצרת גבוהים נמוכים יותר ונמוכים נמוכים יותר זוהי מוגדרת מגמת ירידה. כאשר המחיר הולך לצדדים ואין מגמת עלייה ומגמת ירידה אנו מגדירים זאת כקונסולידציה.

3. מציאת נקודות מפתח (גרף זמן נר אמצעי)

אז אחרי שהלכנו לגרף זמן נר גבוה זיהינו את התמונה הגדולה כלומר את המגמה, כעת עוברים לגרף זמן נר האמצעי ופה עלינו לחפש נקודות מפתח. יש הרבה סוגים של נקודות מפתח וככל שסוגי נקודות מפתח משתלבים יחד ומשקפים את אותה התוצאה כך ההסתברות לרווח גודלת.

אז סוגי נקודות המפתח יכולים להיות:

 • רמות תמיכה והתנגדות – רמות אלהם המחיר חוזר מספר פעמים בהיסטוריה. זה יותר טווח קטן מאשר קו, ראו בתמונה הבאה:
 • טרנדליין – זיהוי טרנדליין או כמה מהם יכול בהחלט להוות נקודת מפתח. טרנדליין ניתן להגדיר על שלוש נקודות או יותר (ניתן להתייחס או לא להתייחס לצלליות)
 • סיגנל מאינדיקטור או שילוב אינדיקטורים כגון ממוצעים נעים בולינגר בנדס (boiling bands) ועוד מאות אינדיקטורים שונים שיכולים לשמש (בפועל אני משתדל לעבוד עם פחות אינדיקטורים ככל הניתן. ניתן ללמוד עוד על אינדיקטורים למסחר במאמר אינדיקטורים מומלצים למסחר בשוק ההון
 • אזורי ביקוש והיצע – אזורי ביקוש והיצע דומים מאוד לרמות תמיכה והתנגדות אך מוגדרים באופן מעט שונה. אזור ביקוש או היצע נגדיר כטווח בהיסטוריה אשר גרם לתנועת מחיר חזקה מאוד.

כעת אנו כבר יודעים לאיזה כיוון ברצונינו לסחר וזאת לפי גרף הזמן נר הגבוה וזיהוי מגמה, לאחר מכן זיהנו נקודת מפתח אשר יכולה להיות הזדמנות מסחר, זה לא אומר שאנו פותחים פוזיציה אלה כעת עלינו לרדת לגרף זמן נר הנמוך (גרף הביצוע) ושם לחפש כניסה טובה על ידי זיהוי תבניות. 

4. תבניות וזיהוי תבניות (גרף זמן נר נמוך)

טוב אז עברנו כברת דרך ואנו כעת מחפשים כניסה טובה לפוזיציה. כניסה כזו נמצא על ידי זיהוי תבניות כדוגמת:

 • דאבל-טופ, דאבל בוטן
 • טריפל טופ, טריפל בוטן
 • ראש וכתפיים 
 • דגל 
 • ועוד

בהתאם לתבנית שזהינו כך נגדיר את מחיר הכניסה לפוזיציה וכן את הסטופ. לדוגמה באיור הבא תוכלו לראות כיצד מזהים דאבל-טופ – לאחר עלייה, שני פסגות שוות, כלומר המחיר ניסה לעלות פעמיים מעל הפסגה ונכשל, הפסגה הבאה נמוכה יותר ושם נבצע את פתיחת פוזיציית שורט. את הסטופ נקבע מעט מעל שתי הפסגות של הדאבל-טופ.

דאבל טופ

צריך להכיר היטב את התבניות ולדעת מתי התבנית מסמלת לנו פתיחת פוזיציה, וכמובן איכן למקם את הסטופ. לוקח זמן להתמקצע על כל התבניות שציינתי ולכן מומלץ להכיר תבנית אחת טוב מאוד ולאחר מכן ללמוד תבנית נוספת בכל פעם.

5. פריצה מתחום (גרף זמן נר נמוך)

זיהוי התבניות שלמדנו בקטע הקודם יכול לגרום לנו לפתוח פוזיציה אך גם פריצת המחיר מתחום יכול להוות סיגנל לפתיחת פוזיציה או אף שילוב של השניים.

פריצה מוגדרת כך: לאחר קונסולידציה של זמן מה המחיר יוצא מתחום הקונסולידציה. 

פריצה

כמובן שפריצה יכולה להיות לשני הכיוונים.

6. ניהול סיכונים – סטופ, גודל פוזיציה וטארגט

ניהול הסיכונים הינו אחד האלמנטים החשובים במסחר ואולי החשוב ביותר, על כל סוחר לדעת מראש את תוכנית ניהול הסיכון ולממש אותה באופן מושלם.

ניהול הסיכון שאני מבצע כולל:

 • סטופ
 • גודל פוזיציה
 • מחיר מטרה
 • חוקים נוספים

סטופ, גודל פוזיציה

אז ישר ולעניין, אין פוזיציה ללא סטופ. זה לא קיים מבחינתכם. השאלה היחידה עליה אתם צריכים לחשוב זה איכן למקם את הסטופ. מיקום הסטופ יהיה כפוף לשני דברים מרכזיים:

 1. גודל החשבון מסחר שלכם – הסטופ לא יהיה גדול מאחוז אחד מכל החשבון (במקרה ומדובר על חשבון מסחר קטן ניתן לגלוש ל-2% מקסימום). לדוגמה אם גודל החשבון שלכם הוא 20,000 ש"ח אזי הסטופ לא יהיה גדול (בערכו ממחיר הכניסה) מ-200 ש"ח מה שנקרא גם R אחד. זהו חוק פשוט אך חייב לממשו על מנת למנוע מצב שבו בפוזיציה אחת תפסידו את כל כספכם (מה שבהחלט יכול לקרות וקורה לכל מי שלא משתמש בסטופ).
 2. התבנית שזוהתה בדרך כלל תקבע לנו את הסטופ – לדוגמה, בתבנית דאבל טופ הסטופ יהיה מעט מעל שני הגבוהים של הפסגה הכפולה (אך לא גדול יותר מהסכום בחוק הקודם 1% מכלל החשבון): 
 1. ניתן לכונן את גודל הסטופ כך שיתאים לשני הקריטריונים על ידי כוונון גודל הפוזיציה – לדוגמה: נניח שאתם מעוניינים לבצע שורט על מדד SPY כאשר הוא בשווי של 450 דולר. גודל החשבון שלכם הינו 10,000 דולר, כלומר הסטופ חייב להיות קטן או שווה ל-100 דולר. נניח שפסגת הדאבל טופ שזיהנו הינה במחיר 454 דולר ולכן ניתן להגדיר את הסטופ שלנו במחיר 455 דולר. כלומר המרווח בין מחיר הרכישה למחיר הסטופ הינו 5 דולר ולכן אנו יכולים לרכוש 20 יחידות של SPY כל שכלל הסיכון שלנו שווה ל1% משווי החשבון שזה 100 דולר (וכך עמדנו בשני הקריטריונים).

הזזת הסטופ להגדלת הסיכון אסורה בהחלט במהלך הפוזיציה אך לעיתים הזזת הסטופ לכיוון המסחר אפשרית לדוגמה ניתן להחליט מראש כי כאשר המחיר יגיע לרווח של 1R נזיז את הסטופ לאפס סיכון. יש להפעיל שיקול דעת ולהחליט האם התבניות הנוצרות מאפשרות הזזת סטופ לסיכון אפס.

מחיר מטרה

טוב אז הגדרת מחיר הטארגט (המחיר בו נסגור את הפוזיציה שלנו ברווח) לפי האסטרטגיה שלי, גם פה יש שני קריטריונים שנקבעים מראש:

 1. יחס רווח סיכון – כפולה מסוימת של R (הסטופ) – המינימום הינו 2R כלומר תרוויחו כפול מהסיכון הכולל בפוזיציה (אחד R). אני אוהב לעבוד עם 3R לפחות אחרת אינני פותח את הפוזיציה. זה חשוב מאוד לשמור על יחס רווח סיכון של 3 ל-1 על מנת להיות רווחי לאורך זמן ומצד שני אל תיהיו יותר מדיי גרידים ותגדירו טרגט ב6R או 10R ללא לקיחת רווחים באמצע מכיוון שככל שאתם נמצאים יותר זמן בפוזיציה כך הסיכון שלכם גודל (ואני יכול להוכיח זאת בצורה מתמטית אך לא נעשה זאת כאן) והמחיר יכול לחזור ופרוץ את הסטופ שלכם (ואין דבר יותר מתסכל מפוזיציה רווחית שנסגרה בהפסד בגלל שלא נלקח רווח בזמן).
 2. במידה ויש קו התנגדות או תמיכה או כל נקודת מפתח אחרת הבאה בתור היא תגדיר את הטארגט שלכם וזאת מכיוון שאתם לא רוצים לקחת את הסיכון שהמחיר יבצע תיקון בקו התמיכה הבאה ולכן לפחות תגדירו סגירה של חלק מהפוזיציה לפני נקודת המפתח הזו.

למתקדמים ניתן לקחת רווחים ולהקטין את הפוזיציה בשלבים – לדוגמה לסגור 50% מהפוזיציה ב-3R ואת שארית הפוזיציה ב-5R.

חוקים נוספים

הגבלת הפסד יומי, הפסד שבועי וחודשי – על מנת להגן על חשבון המסחר שלכם ניתן להגדיר הגבלת הפסד כך שאם מגיעים למגבלה קמים מהמחשב לתקופה שנקבעה (באותו יום,שבוע או אפילו חודש). ניתן בזמן זה להמשיך לסחור ולהתאמן בחשבון דמו.

7. פסיכולוגיה וסבלנות

כל מה שלמדנו עד כה הינו טכני לגמרי, ניתן ללמד כל אחד כיצד לעשות זאת. הסיבה שכל כך הרבה אנשים מפסידים כסף דווקא נעוצה בפסיכולוגיה שגויה מול השוק וחוסר סבלנות.

שני סוחרים יכולים לעבוד לפי אותה אסטרטגיה בדיוק כאשר אחד מהם יהיה רווחי והשני מפסיד ומפוצץ את החשבון שלו במהירות.

אז אני אסביר, הקושי האמיתי שאיתו צריכים להתמודד הוא המוח שלנו, המוח שלנו בנוי כך שהוא רוצה:

 • להימנע מפחד – להימנע מסכנה ככל שניתן וזה גורם לנו לקפוא או לברוח. לקופא ולא לצאת או להיכנס לפוזיציה בזמן ולברוח כלומר לצאת מפוזיציה ברגע שהיא מייצרת רווח קטן (אפילו שלא הגיע למחיר המטרה שנקבע מראש)
 • רדיפת בצע – הפוזיציה הולכת לטובתכם ואף מגיעה למחיר הטארגט שלכם אבל אתם לא לוקחים רווחים כי המוח אומר לכם שאפשר להרוויח עוד כמה R כי הכל הולך לפי התוכנית למרות שבפועל האסטרטגיה מגדירה לסגור את הפוזיציה ב-3R. בסופו של דבר המחיר משנה כיוון ופורץ את הסטופ ואתם יוצאים מהפוזיציה בהפסד.
 • מסחר נקמה – כל סוחר בכל שלב של הקריירה שלו חווה הפסדים, זה חלק מהמסחר, השאלה כיצד הסוחר מתמודד עם ההפסד. סוחרים מתחילים רבים מרגישים שהם חייבים להחזיר את הכסף שהפסידו ומתחילים לסחור כנקמה ולא מתוך אסטרטגיה וקריטריונים. זהו אחד הסיכונים הגדולים לחשבון המסחר ולכן המלצה חמה שלי – לאחר הפסד קמים מהמחשב לפחות לכמה דקות לנקות את הראש (לכו לטיול או תעשו סידורים או כל דבר שישנה את הפזה בה המוח נמצא לאחר הפסד.
 • לכפות את המסחר – לפעמים פשוט אין הזדמנויות מסחר או שיש הזמנויות אך לא מופיעה התבנית שאתם מכירים ואתם רוצים כל כך לסחור, המוח שלכם מתחיל לחפש ולהמציא הזדמנויות ותבניות. תמיד זכרו עדיף לא לסחור כלל מאשר לסחור ולהפסיד.

בקיצור המוח שלנו לא רוצה לעבוד לפי התוכנית שהגדרנו ובזמן הפוזיציה מתקיימת מלחמה מתמדת בינכם לבין עצמכם ולצערי רוב הסוחרים שמתחילים מפסידים במלחמה באתחלה ורק עם הזמן לומדים לשלוט ביצרים.

8. ביצוע

לא מסובך, יש להכין את הפוזיציה מראש בברוקר שאתם סוחרים בו (ראו ברוקר מומלץ), מכינים את גודל הפוזיציה בתוכנה ומגדירים מראש את הסטופ והטארגט כך שישאר רק ללחוץ על כפתור מכירה\קנייה.

הדבר הטוב ביותר לעשות בשלב הזה הינו לקום מהמחשב ולעשות משהו אחר, הפוזיציה מוגדרת עם סטופ ועם טרגט כלומר הפוזיציה תיסגר לבד בהפסד של 1R או ברווח של 3R. אם לא תקומו מהמחשב תמצאו את עצמכם בוהים במסך במשך שעות על גבי שעות, זה בהחלט ממכר. אם אתם לחוצים אז תבדקו מה המצב כל 15 דקות\ שעה\ יום תלוי בטווחי הזמן שבחרתם לסחור בהם.

9. תיעוד ומעקב

הדרך היחידה של סוחר להפוך מסוחר מפסיד לסוחר רווחי היא להשתפר עם הזמן, הדרך היחידה להשתפר עם הזמן הינה לתעד כל פוזיציה. למעשה התיעוד מתחיל עוד מהשלב הראשון שנקרא שלב פיתוח תוכנית המסחר (זיהוי מגמה בגרף זמן עליון וזיהוי הזדמנות פוטנציאלית בגרף זמן אמצעי ומסתיים כאשר הפוזיציה נסגרת. יש לתעד את הסיטואציה במהלך המסחר מה שמהווה גם צ'קליסט ועוזר בביצוע יעיל של האסטרטגיה – 

 • איזה מכשיר פיננסי – מניה, מדד, מטבע קריפטו וכו
 • מגמה בגרף זמן עליון
 • מגמה בגרף זמן אמצעי
 • הגדרת נקודת מפתח בגרף זמן אמצעי
 • איזו תבנית או פריצה בגרף זמן תחתון
 • מחיר כניסה
 • מחיר סטופ
 • מחיר מטרה
 • גודל הפוזיציה
 • תוצאה סופית – רווח\הפסד בדולרים וב-R

לסיכום

מקווה שכעת האסטרטגיית מסחר שלי מרורה לכם, אך תיאוריה ללא ביצוע לא שווה כלום ולכן כעת אני מזמין אתכם לזירת המסחר המומלצת שלי. אם אתם סוחרים מתחילים פתחו והתחילו לסחור בחשבון דמו או בחשבון אמיתי קטן יחסית


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

בהצלחה ומסחר רווחי!

מאמרים נוספים בנושא: