חוקים למסחר יומי למתחילים

חוקים למסחר יומי למתחילים

עבור כל סוחר מתחיל זה קיריטי להחזיק סט חוקים למסחר יומי למתחילים, חוקים אלו יהוו חלק מתוכנית ניהול הסיכון והקו המנחה שלכם בדרך לבניית חשבון המסחר.

מסחר יומי למתחילים – חוקים שחייבים להתקיים

נתחיל בכמה עקרונות כלליים למסחר יומי ומשם נתקדם לאסטרטגיות מסחר נפוצות, תבניות נרות ואיך להגביל הפסדים.

נקודות עיקריות:

  • להשתמש בהוראות לימיט (Limit)
  • שימוש סטופ (Stop)
  • לסחור עם אסטרטגייה מוכחת.
  • הגדר הפסד מקסימלי ליום המסחר

1. שימוש בהוראות לימיט (Limit)

כאשר משתמשים בהוראת שוק (Market Order) לא תדעו במדויק באיזה מחיר המניות ירכשו וזה יוצר קושי לממש את האסטרטגיה בדיוק. מהרגע שלוחצים על כפתור ההוראה (קניהמכירה) בפלטפורמת המסחר ועד שההוראה מתקבלת בבורסה יכולים לקרות הרבה דברים, לדוגמה מחיר מניה יכול להשתנות במספר סנטים וזה משפיע ישירות על פרופיל הסיכון שהוגדר.

בעזרת הוראות לימיט יתכן ותפספסו מספר פוזיציות אך תדעו בדיוק באיזה מחיר הפוזיציה תממומש וזה הדבר הנכון לעשות.

למי שאינו רוצה לפספס פוזיציות בגלל הוראות לימיט ניתן להשתמש במה שנקרה הוראת לימיט "שוקית"  marketable limit order

דוגמה: אתם מעוניינים לרכוש מניה כלשהי, המרווח בין bid-ask הינו 9.4-9.5$ אזי נרצה לבצע הוראת קניה לימיט במחיר 9.6$ או מעט גבוה יותר. כלומר נרכוש בהוראת לימיט מעט מעל מחיר ה-ask. זה מבטיח שההוראה שלכם תקפוץ לתחילת התור ותמומש ראשונה רק במחיר הנבחר.

תלוי במחיר המניה, הנזילות והתנודתיות יתכן ותרצו לכייל את המרווח בין מחיר השוק להוראת לימיט, לפעמים סנט אחד מעל מחיר השוק אינו מספיק.

2. שימוש בסטופ (Stop)

אחד המאפיינים המשמעותיים ביותר שמפריד בין סוחרים מרוויחים לסוחרים כושלים הינו משמעת. המשמעת לחתוך הפסדים, המשמעת להתחייב לאותו סדר יום בכל יום והמשמעת להגדיר סטופ לכל פוזיציה.

סוחרים רבים נכנסים לפוזיציה עם כוונות טובות, מזהים את התבנית האהובה שלהם עם מחיר כניסה ומחיר מטרה אך ברגע שהם בתוך הפוזיציה המוח מתחיל לשחק איתם ומתחילים לשחק עם ההוראות. הם רואים את המחיר משתנה ואינם מצליחים לשמור על אובייקטיביות. אם זה סוחרים מפוחדים שסוגרים את הפוזיציה לפני שהמחיר מגיע למחיר הסטופ או אם סוחרים שמזיזים את הסטופ בכדיי להשאר בפוזיציה.

צריך להגדיר את הסטופ ברגע שפותחים את הפוזיציה וצריך לשמור את הסטופ ללא שינוי וכך להמנע מחוויה של נפילה רצינית.

3. לסחור עם אסטרטגייה מוכחת

רק הסוחרים הטובים בעולם יכולים להסתדר בעזרת כישורי זיהוי התבניות שלהם בלבד.לא מומלץ פשוט למצוא גרף שנראה טוב ולהתחיל לסחור עליו. יש יותר מדיי אלמנטים שיכולים להשפיע. בלי אסטרטגיה ותוכנית עבודה כיצד לממש את האסטרטגיה לא מומלץ לסחור כלל.

לדוגמה אם בפוזיציה מסויימת שבה נדרש לסכן 0.35$, ללא תוכנית מוגדרת זה קל מאוד לתת למחיר לנוע ל-0.45$ במחשבה לתת לשוק לנשום או סיבה אחרת.

המשמעות של אסטרטגיה הינה לכוונן פרמטרים שעושים את המסחר לברור – מתי לקנות, מתי למכור ומתי להמתין בחוץ. דוגמה פשוטה לכך: "לקנות כאשר הממוצע נע 20 ימים חוצה את הממוצע הנע 50 ימים ולמכור כשאשר ההפך קורה".

פרמטר הסיכון יכול להיות לא לסכן מעל 2 ATR יומי (average true ranges).

קרטריונים כמותיים מסוג זה עושים את המסחר הרבה יותר קל, להחליט האם לפתוח פוזיציה ומתי לסגור אותה. אם האסטרטגיה נבדקה היטב על ההיסטוריה ומסחר חי אזי יש לנו את הביטחון להמשיך ולסחור גם בתקופות של הפסדים.

4. הפסד מקסימלי ליום המסחר

הגדירו סכום כסף שאם תפסידו אותו באותו יום מסחר תפסיקו מייד את המסחר עד ליום הבא, בדרך כלל מגדירים אחוז מסויים מסך חשבון המסחר. לדוגמה אם חשבון המסחר שלכם מכיל 50,000 ש"ח והגדרתם עד 3% מחשבון המסחר הפסד מקסימלי לאותו יום אזי לאחר הפסד של 1,500 ש"ח תעצרו את המסחר ותתקררו על ליום למחרת.

חוק זה ימנע מכם להכנס למוד של מסחר נקמה, מצב בו הפסדתם מעט ואתם מתוסכלים על השוק ונכנסים לפוזיציות לא לפי האסטרטגיה והתוכנית שבניתם.

הדבר דורש משמעת עצמית גבוהה אך השתדלו לקיים חוק זה כלל שניתן ותודו לי מאוחר יותר.

5. פיזור

ברגע שתעברו את תקופת ההתחלה הקשה ותהפכו לסוחרים רווחיים זה יהיה נכון לתת לחשבון המסחר שלכם לגדול. אך רוב אסטרטגיות המסחר הינן מחזוריות כלומר יהיו תקופות לא טובות לכל אסטרטגיה, בכדי לעבור את התקופות הללו בשלום מומלץ למשוך חלק מהרווחים וליצור הכנסות ממקורות שונים. 

אם זה נדלן, השקעה במניות לטווח יותר ארוך ואף עסק קטן לייצירת רשת ביטחון לחיים שלכם שאינה מבוססת רק על מסחר ולמעשה תהפוך אתכם לסוחרים טובים יותר שכן הלחץ להרוויח כסף ירד מכתפכם. לסחור כאשר השכר דירה שלכם מוטל על הכף זה בהחלט גרוע וקטלני לחשבון המסחר.

6. גודל פוזיציות נכון

אחד המוקשים הגדולים ביותר לסוחרים הוא לקבוע גודל פוזיציות גדול מדיי. מחקרים רבים קבעו כי ביצועי הסוחרים מושפע הרבה יותר מגודל הפוזיציות ופיזור ההשקעות ופחות מושפע מתזמון השוק או בחירת כלי מסחר ספציפי.

גודל פוזיציה אידיאלי יקבע לפי האסטרטגיה וגודל תיק המסחר אך כלל אצבע טוב לסוחרים מתחילים הינו לא להשקיע מעל 1% מגודל תיק המסחר בפוזיציה אחת.

7. הכנסה נוספת בתחילת הדרך

רוב הסוחרים מפסידים את כל חשבון המסחר שלהם מספר פעמים לפני שהופכים לסוחרים ריווחיים בהתמדה. ההפסדים הללו הינם חלק בלתי נפרד מלמידת השוק והמסחר, תוכלו להתייחס לכך כשכר הלימוד שלכם.

הכנסת הון נוסף לחשבון המסחר שלכם תקרה בשלב כלשהו בתהליך הלימוד ולכן הכנסה נוספת בשלב זה הינה דבר חיוני, אחרת זה יהיה סוף הדרך עבורכם.

תוכלו לעבוד במשרה חלקית בשלב ראשון ותשתדלו לחסוך כמה שניתן. תזכרו לפני שאתם מבזבזים את הכסף על שטויות איך זה יקח את חשבון המסחר שלכם אחורה במיוחד כאשר אתם בתחילת הדרך.

חוקים למסחר יומי למתחילים – סיכום

רוב המסחר הינו פשוט, פשוט אך לא קל. באופן יחסי זה די קל לקחת קורס על מסחר יומי ללמוד קצת את יסודות המסחר, ניתוח טכני וניהול סיכונים. זה די פשוט למצוא אסטרטגיית מסחר פשוטה שתניב הכנסה. למרות זאת שום דבר במסחר יומי אינו קל וזה בגלל שהמוח שלנו מתעתע בנו ומצב רוח רע יכול להשפיע על התוכנית שגבשנו ועל גודל הפוזיציה או ביטחון עצמי גבוה מדיי יכול לשבש את דרכנו.

ההבדל בין סוחר שמפסיד לסוחר רווחי באופן מתמיד הינו ללמוד את החסרונות שלנו בהקשר למסחר ולעבוד עלהם.

זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון. כאשר תצברו ניסיון הכנסו לדף הביקורות לזירות מסחר הזמינות בישראל ובחרו את זירת המסחר המתאימה עבורכם.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

נאחל לכם מסחר ריווחי!!!

מאמרים נוספים: