מהי מניה?

מהי מניה

מהי מניה? מהן מניות? במאמר זה נסביר את המושג וכיצד אתם יכולים לקחת חלק בעולם המסחר והמניות.

מניות הן ניירות ערך המייצגת בעלות בחברה. כאשר קונים את המניה, הופכים לבעלים של אחוז מהחברה וזכאים לחלק מהרווחים שלה. מבחינה טכנית מניות אלה מסווגות כניירות ערך.

מניות נקנות ונמכרות בבורסה. מכירות פרטיות מתרחשות גם כן, אך בדרך כלל מדובר בחלק גדול יותר של החברה. הם יכולים להיות השקעה מצוינת ולעזור להגדיל ולגוון את תיק ההשקעות. מניות מוגנות על ידי רגולציה ממשלתית כדי להגן על המשקיעים מפני הונאה, והיסטורית בממוצע ערכם עולה עם הזמן ביחס להשקעות אחרות. ניתן לרכוש השקעות אלה מרוב ברוקרי המניות המקוונים, בנקים ובתי השקעות.

נקודות מרכזיות:

  • מהי מניה? מניה היא סוג של נייר ערך המעיד על כך שלמחזיק יש בעלות מידתית בתאגיד המנפיק.
  • תאגידים מנפיקים (מוכרים) מניות כדי לגייס כספים להפעלת עסקיהם. ישנם שני סוגי מניות עיקריים: נפוצים ומועדפים.
  • מניות נקנות ונמכרות בעיקר בבורסות, אך ניתן למכור אותן גם באופן פרטי, והן מהוות בסיס כמעט לכל תיק.
  • מבחינה היסטורית, בממוצע הם עלו על רוב ההשקעות האחרות בטווח הארוך
  • כלי השקעה אחרים כגון תעודות סל וקרנות אמנות מכילות בתוכן בדרך כלל מספר סוגי מניות בנוסף לניירות ערך אחרים.

זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

הבנת מניות – בעלי מניות ותאגידים

תאגידים מנפיקים (מוכרים) מניות כדי לגייס כספים להפעלת עסקיהם. מחזיק המניות (בעל מניות) רכש כעת חלק מהתאגיד ובהתאם לסוג המניות המוחזקות, עשויה להיות לו תביעה לחלק מנכסי ורווחי החברה. במילים אחרות, בעל מניות הוא הבעלים של החברה המנפיקה. הבעלות נקבעת על פי מספר המניות שבבעלותו של אדם ביחס למספר המניות הכולל. לדוגמה, אם לחברה יש 2,000 מניות במניות מצטברות ואדם אחד מחזיק ב -100 מניות, אותו אדם יהיה בעלים של 5% מהנכסים והרווחים של החברה.

מחזיקי מניות אינם בעלי תאגידים, הם הבעלים של מניות שהונפקו על ידי תאגידים. אבל תאגידים הם סוג מיוחד של ארגון מכיוון שהחוק מתייחס אליהם כאל גופים משפטיים. במילים אחרות, תאגידים משלמים מסים, יכולים ללוות, יכולים להחזיק ברכוש, ניתן לתבוע אותם וכו '. הרעיון שתאגיד הוא "גוף" פירושו שלתאגיד יש נכסים משלו. משרד תאגידי מלא בריהוט אשר שייך לתאגיד, ולא לבעלי המניות.

הבחנה זו חשובה מאחר ורכוש תאגידי מופרד כחוק מרכושם של בעלי המניות, דבר המגביל את אחריותם של התאגיד ושל בעל המניות כאחד. אם התאגיד פושט את הרגל, שופט רשאי להורות על כל נכסיו להימכר – אך נכסיו האישיים של בעלי המניות אינם בסכנה. בית המשפט אפילו לא יכול להכריח אותם למכור את מניותיהם, למרות ששווי המניות שלהם ירד באופן דרסטי. באופן דומה, אם בעל מניות גדול יפשוט רגל, הוא לא יכול למכור את נכסי החברה כדי לפרוע את החובות.

בעלי מניות ובעלות בחברה

מה שבעלי המניות בעצם מחזיקים הם מניות שהונפקו על ידי התאגיד; והתאגיד הוא הבעלים של הנכסים. כך שאם אתה הבעלים של 33% ממניות החברה, אין זה נכון לטעון כי בבעלותך שליש מחברה זו, במקום זאת נכון לומר שאתה הבעלים של 100% משליש ממניות החברה. בעלי מניות אינם יכולים לעשות כרצונם עם תאגיד או נכסיו. בעל מניות לא יכול לקחת ריהוט או נכסים מהתאגיד מכיוון שהתאגיד הוא הבעלים של הנכסים ולא בעל המניות. זה ידוע בשם "הפרדת הבעלות והשליטה".

בעלות על מניות מעניקה את הזכות להצביע באסיפות בעלי מניות, לקבל דיבידנדים (שהם רווחי החברה) אם וכאשר יחלקו אותם, וזה נותן לבעלי המניות את הזכות למכור את המניות למישהו אחר.

אם מישהו הבעלים של רוב המניות, כוח ההצבעה שלו גדל כך שיכול לשלוט בעקיפין על כיוון החברה על ידי מינוי הדירקטוריון שלה. קניית הבניין, הכיסאות, העובדים, היא קונה את כל המניות. הדירקטוריון אחראי להגדלת ערך התאגיד, ולעתים קרובות עושה זאת על ידי שכירת מנהלים מקצועיים או נושאי משרה, כגון המנכ"ל או המנכ"ל.

עבור רוב בעלי המניות הרגילים, חוסר היכולת לנהל את החברה אינו חשוב. החשיבות של להיות בעל מניות היא הזכאות לחלק מרווחי החברה, שכפי שנראה הוא הבסיס לשווי המניה. ככל שבבעלותך יותר מניות, כך תקבל חלק גדול יותר מהרווחים. אולם מניות רבות אינן משלמות דיבידנדים, ובמקום זאת משקיעות את הרווחים מחדש בחזרה לצמיחת החברה. אולם הרווחים השמורים הללו עדיין באים לידי ביטוי בערך המניה.

מניות רגילות מול מועדפות

ישנם שני סוגי מניות עיקריים: נפוצים ומועדפים. מניות רגילות בדרך כלל מזכות את הבעלים להצביע באסיפות בעלי מניות ולקבל כל דיבידנד ששילם התאגיד. לבעלי מניות מועדפים בדרך כלל אין זכויות הצבעה, אם כי יש להם תביעה גבוהה יותר על נכסים ורווחים מאשר לבעלי המניות הרגילים. לדוגמה, בעלי מניות מועדפות מקבלים דיבידנדים מול בעלי מניות משותפים ויש להם עדיפות במקרה שחברה תפשט רגל.

חברות יכולות להנפיק מניות חדשות בכל פעם שיש צורך לגייס מזומנים נוספים. תהליך זה מדלל את הבעלות והזכויות של בעלי המניות הקיימים (בתנאי שהם לא קונים אף אחד מההצעות החדשות). תאגידים יכולים גם לעסוק ברכישת מניות אשר יועילו לבעלי המניות הקיימים שכן זה יגרום למניות שלהם לעלות בערך.

איך להרוויח כסף ממניות

מניות נושאות סיכון רב יותר מאשר השקעות אחרות, אך יש להן גם פוטנציאל לרווחים גבוהים יותר. משקיעי מניות מרוויחים כסף בשתי דרכים עיקריות:

  1. אם מחיר המניה עולה במהלך הזמן שבבעלותם, והם מוכרים אותה יותר ממה ששילמו עליה.
  2. באמצעות דיבידנדים. דיבידנדים הם תשלומים קבועים לבעלי המניות. לא כל המניות משלמות דיבידנדים, אך אלה שעושות זאת בדרך כלל על בסיס רבעוני.

במהלך המאה האחרונה רשמה הבורסה האמריקאית תשואה שנתית ממוצעת של 10%. המילה "ממוצע" חשובה כאן: לא רק שהתשואה היא ממוצעת לשוק בכללותו – ולא למניה ספציפית – אלא בכל שנה נתונה, התשואה של השוק יכולה להיות נמוכה או גבוהה מ -10%.

אפשר לקנות מניות בודדות באמצעות ברוקר מקוון. תהליך פתיחת חשבון הברוקר דומה לפתיחת חשבון בנק. העמלות שגובים ברוקרים מקוונים בגין עסקאות במניות משתנות, ולכן חשוב להשוות בינהם.

דברים חשובים שכדאי לדעת על מניות

רב המשקיעים הריווחים לאורך זמן משקעים באסטרטגיה הפשוטה ביותר שהיא לקנות ולהחזיק. כלומר, הם מחזיקים בתיק מגוון של מניות רבות ומחזיקים בהן לאורך זמן בתקופות טובות ורעות.

השקעה במניות בודדות לוקחת זמן. כדאי לחקור כל מניה שתרכשו, וזה כולל צלילה עמוקה בכל אספקט של החברה. משקיעים רבים בוחרים לחסוך זמן על ידי השקעה במניות באמצעות קרנות נאמנות, קרנות מדדים ותעודות סל במקום. אלה מאפשרים לרכוש מניות רבות בעסקה אחת, מציעות גיוון מיידי ומפחיתות את כמות העבודה הדרושה להשקעה.

ישנם שני סוגי מניות עיקריים: רגיליות ומועדפות. רוב המשקיעים מחזיקים במניה רגילה בחברה ציבורית. המניה הרגילה עשויה לשלם דיבידנדים, אך דיבידנדים אינם מובטחים וסכום הדיבידנד אינו קבוע.

מניות מול אגרות חוב

חברות מנפיקות מניות לגיוס הון, תשלום או שיתוף, כדי להגדיל את העסק או לבצע פרויקטים חדשים. יש הבדלים חשובים בין אם מישהו קונה מניות ישירות מהחברה כאשר היא מנפיקה אותן (בשוק הראשוני) או מבעל מניות אחר (בשוק המשני). כאשר התאגיד מנפיק מניות, הוא עושה זאת תמורת כסף.

איגרות חוב שונות מהותית ממניות במספר דרכים. ראשית, מחזיקי האג"ח הם נושים לתאגיד, והם זכאים לריבית וכן להחזר קרן. לנושים ניתנת עדיפות משפטית על פני בעלי עניין אחרים במקרה של פשיטת רגל ויתקבלו את שלהם ראשונה אם חברה תיאלץ למכור נכסים על מנת לפרוע אותם. בעלי המניות, לעומת זאת, אחרונים בתור ולעתים קרובות אינם מקבלים דבר במקרה של פשיטת רגל. המשמעות היא שמניות הן מטבען השקעות מסוכנות יותר מאיגרות חוב.

איך קונים מניה?

לרוב, מניות נקנות ונמכרות בבורסות, כגון נאסד"ק או הבורסה בניו יורק. לאחר שחברה יוצאת להנפקה באמצעות הנפקה ראשונית (IPO), המניה שלה הופכת לזמינה למשקיעים לקנות ולמכור בבורסה. בדרך כלל, המשקיעים ישתמשו בחשבון ברוקר לרכישת מניות בבורסה, אשר יפרטו את מחיר הרכישה או את מחיר המכירה. מחיר המניה מושפע מגורמי היצע וביקוש בשוק, בין שאר המשתנים.

סיכום – מהי מניה?

מקווים שלאחר קריאת מאמר זה כעת אתם מבינים מהי מניה וכיצד אתם יכולים להנות מעולם המניות והמסחר.

שאלות נפוצות – מהי מניה?

מהי מניה?

מניה היא סוג של נייר ערך שמזכה את המחזיק בחלק מבעלות בחברה. באמצעות הבעלות על מניה זו, ניתן להעניק למחזיק חלק מהרווחים של חברה, המחולקים כדיבידנדים. בגדול, ישנם שני סוגי מניות עיקריים, נפוצים ומועדפים. לבעלי מניות משותפים יש את הזכות לקבל דיבידנדים ולהצביע באסיפות בעלי מניות, בעוד שלבעלי המניות המועדפים יש זכויות הצבעה מוגבלות או בכלל לא. בעלי מניות מועדפים מקבלים בדרך כלל תשלומי דיבידנד גבוהים יותר, ובמקרה של פירוק, תביעה גדולה יותר על נכסים מאשר בעלי מניות רגילים.

מה ההבדל בין מניה לאיגרות חוב?

כאשר חברה מגייסת הון באמצעות הנפקת מניות, היא מזכה את המחזיק בנתח בעלות בחברה. לעומת זאת, כאשר חברה מגייסת כספים לעסק באמצעות מכירת איגרות חוב, איגרות חוב אלה מייצגות הלוואות מבעל האג"ח לחברה. לאגרות חוב יש תנאים המחייבים את החברה או הישות להחזיר את הקרן יחד עם ריביות תמורת הלוואה זו. בנוסף, למחזיקי האג"ח ניתנת עדיפות על פני בעלי מניות במקרה של פשיטת רגל, בעוד שבעלות המניות בדרך כלל נופלת אחרונה בתור בתביעה לנכסים.

רשימת כל המניות בנסדא"ק?

רוב המניות מופיעות ברשימות המניות של הברוקרים השונים. לרשימת המניות המונפקות בבורסת נסדא"ק היכנסו לקישור זה.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.


מאמרים נוספים בנושא מסחר במניות: