מהי תעודת סל?

ETF

תעודת סל היא סוג של נייר ערך העוקב אחר מדד, סקטור, סחורה או נכס אחר, אך ניתן לרכוש או למכור אותו בבורסה כפי שניתן במניה רגילה.

ניתן לבנות תעודת סל כדי לעקוב אחר מצרך אחד או אוסף מגוון של ניירות ערך, או אפילו לעקוב אחר אסטרטגיית השקעה ספציפית.

דוגמה ידועה היא SPDR S&P 500 ETF (SPY), העוקבת אחר מדד S&P 500. תעודות סל יכולות להכיל סוגים רבים של השקעות, כולל מניות, סחורות, איגרות חוב, או שילוב של סוגי השקעות.

תעודת סל הנסחרת בבורסה היא נייר ערך סחיר, כלומר יש לה מחיר משויך המאפשר לקנות אותו ולמכור אותו בקלות.

נקודות מרכזיות:

 • תעודת סל היא סל ניירות ערך הנסחר בבורסה בדיוק כפי שעושה מניה.
 • מחירי מניות תעודות הסל משתנות במהלך היום בעת רכישת ומכירת תעודת הסל, זה שונה מקרנות נאמנות שנסחרות רק פעם ביום לאחר סגירת השוק.
 • תעודות סל יכולות להכיל את כל סוגי ההשקעות, כולל מניות, סחורות או איגרות חוב; חלקם מציעים אחזקות בארה"ב בלבד, ואילו אחרים הם בינלאומיים.
 • תעודות סל מציעות לרוב עמלות נמוכות ופחות דמי תיווך מאשר ברכישת מניות בנפרד.

תעודת סל נקראת קרן הנסחרת בבורסה (ETF -exchange traded fund) מכיוון שהיא נסחרת בבורסה בדיוק כמו מניות. מחיר תעודות הסל ישתנה לאורך כל יום המסחר ככל שהמניות נרכשו ונמכרו בשוק. זאת בניגוד לקרנות נאמנות, שאינן נסחרות בבורסה, ונסחרות רק פעם ביום לאחר סגירת השווקים. בנוסף, תעודות הסל נוטות להיות חסכוניות יותר ונזילות יותר בהשוואה לקרנות נאמנות.

תעודת סל היא סוג של קרן שמחזיקה בנכסי בסיס מרובים, לא רק אחד כמו במניה. מכיוון שיש מספר נכסים בתוך תעודת סל, הם יכולים להיות בחירה פופולרית לגיוון.

תעודת סל יכולה להחזיק במניות בתעשיות שונות או להיות מבודדת לענף או מגזר מסוים. חלק מהקרנות מתמקדות במניות אמריקאיות בלבד, בעוד שלאחרות יש השקפה גלובלית. לדוגמה, תעודות סל ממוקדות בנקים יכילו מניות של בנקים שונים בתעשייה.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

סוגי תעודות סל

ישנם סוגים שונים של תעודות סל הזמינות למשקיעים שניתן להשתמש בהן לייצור הכנסה, ספקולציות, עליות מחירים, ולגידור או קיזוז חלקי של סיכונים בתיק המשקיעים. להלן תיאור קצר של כמה מתעודות הסל הקיימות כיום בשוק.

תעודות סל של איגרות חוב

תעודות סל משמשות להכנסה קבועה למשקיעים. חלוקת ההכנסות תלויה בביצועי איגרות החוב הבסיסיות. הם עשויים לכלול איגרות חוב ממשלתיות, איגרות חוב קונצרניות, ואיגרות חוב ממלכתיות..

שלא כמו המכשירים הבסיסיים שלהם, לתעודות האג"ח אין תאריך פדיון. בדרך כלל הם נסחרים בפרמיה או מוזלים ממחיר האג"ח בפועל.

תעודות סל של מניות

תעודות סל מניות כוללות סל מניות למעקב אחר ענף אחד או מגזר אחד. לדוגמה, תעודת סל עשויה לעקוב אחר מניות רכב או זרים. המטרה היא לספק חשיפה מגוונת לתעשייה אחת, הכוללת ביצועים גבוהים ומצטרפים חדשים עם פוטנציאל צמיחה. בניגוד לקרנות נאמנות, לתעודות סל יש עמלות נמוכות יותר ואינן כרוכות בבעלות בפועל על ניירות ערך.

תעודות סל של תעשייה

תעודות סל של תעשיות הן קרנות המתמקדות במגזר או בתעשייה ספציפית. לדוגמה, תעודת סל בענף האנרגיה תכלול חברות הפועלות במגזר זה.

הרעיון מאחורי תעודות הסל בתעשייה הוא להשיג חשיפה לצד התעשייה על ידי מעקב אחר ביצועי החברות הפועלות בענף זה. דוגמה אחת היא תחום הטכנולוגיה, שקבל זרם כספים בשנים האחרונות.

תעודות סל של סחורות

כפי ששמם מרמז, תעודות סל של סחורות משקיעות בסחורות, כולל נפט גולמי או זהב. תעודות סל של סחורות מספקות מספר יתרונות. ראשית, הם מגוונים תיקים, מה שמקל על הגנה מפני ירידות.

לדוגמה, תעודות סל של סחורות יכולות לספק כרית בזמן ירידה בבורסה. שנית, מניות בתעודת סל סחורות זולות יותר מאשר להחזיק את הסחורה פיזית מכיוון שהראשון אינו כרוך בעלויות ביטוח ואחסון.

תעודות סל של מטבעות

תעודות סל מטבעות הן כלי השקעה מאוחדים העוקבים אחר הביצועים של זוגות מטבעות, המורכבים ממטבעות מקומיים וזרים. תעודות סל למטבעות משרתות מספר מטרות.

ניתן להשתמש בהם לספקולציות על מחירי מטבעות המבוססים על התפתחויות פוליטיות וכלכליות במדינה. הם משמשים גם לגיוון תיק או כגידור מפני תנודתיות בשווקי מט"ח על ידי יבואנים ויצואנים. חלקם משמשים גם להגנה מפני איום האינפלציה.

תעודות סל הפוכות

תעודות סל הפוכות מנסות להרוויח מירידות במניות באמצעות שורט על מניות. שורט על מניות הוא מכירת מניות, ציפייה לירידת ערך ורכישה חוזרת במחיר נמוך יותר. תעודת סל הפוכה משתמשת בנגזרות כדי לבצע שורט על מניה.

בעיקרו של דבר, הם מהמרים שהשוק יירד. ככל שהשוק יורד, תעודת סל הפוכה צומחת בשיעור יחסי. המשקיעים צריכים להיות מודעים לכך שתעודות סל הפוכות רבות הן תעודות ETN ולא תעודות סל אמיתיות.

ה ETN היא איגרת חוב אך נסחרת כמו מניה ומגובה על ידי מנפיק כמו בנק. הקפד לבדוק עם הברוקר שלך כדי לקבוע אם ETN מתאים לתיק שלך.

כיצד להתחיל להשקיע בתעודות סל

עם ריבוי פלטפורמות הזמינות לסוחרים, ההשקעה בתעודות סל הפכה לקלה למדי. בצע את השלבים המפורטים להלן כדי להתחיל להשקיע בתעודות סל:

מצא פלטפורמת השקעה: תעודות סל זמינות ברוב פלטפורמות ההשקעות המקוונות, באתרים של ספקי חשבונות פנסיוניים ובאפליקציות השקעה. רוב הפלטפורמות הללו מציעות מסחר ללא עמלות, כלומר אין צורך לשלם עמלות לספקי הפלטפורמה כדי לקנות או למכור תעודות סל.

עם זאת, קנייה או מכירה ללא עמלה אין פירושה שספק תעודות הסל תעניק גישה למוצר שלה ללא עלויות נלוות. חלק מהתחומים בהם שירותי פלטפורמה יכולים להבדיל את שירותיהם מאחרים הם נוחות, שירותים ומגוון מוצרים.

לדוגמה, אפליקציות השקעה בסמארטפונים מאפשרות למשקיעים לרכוש תעודות סל בלחיצת כפתור אחת. יתכן שזה לא נכון לכל הברוקרים, שעשויים לבקש ממשקיעים ניירת ובירוקרטיה. עם זאת, כמה ברוקרים ידועים מציעים תוכן חינוכי נרחב המסייע למשקיעים חדשים להכיר ולחקור תעודות סל.

מחקר תעודות סל: השלב השני והחשוב ביותר בהשקעה בתעודות סל כרוך במחקר. כיום, קיים מגוון רחב של תעודות סל בשוק. דבר אחד שיש לזכור במהלך תהליך המחקר הוא שתעודות סל אינן דומות לניירות ערך בודדים כמו מניות או אגרות חוב. יהיה עליך לשקול את התמונה כולה – מבחינת מגזר או תעשייה – בעת רכישת לתעודת סל. להלן מספר שאלות שתרצו לשקול במהלך תהליך המחקר:

 • מהו מסגרת הזמן שלך להשקעה?
 • האם אתה משקיע בשביל הכנסה או צמיחה?
 • האם יש מגזרים או מכשירים פיננסיים מסוימים שמושכים אותך?

בחירת אסטרטגיית מסחר: אם אתה משקיע מתחיל בתעודות סל, אסטרטגיית ממוצע עלות הדולר היא אסטרטגיית מסחר טובה. הסיבה לכך היא שהיא מחליקה את עקומת הרווח לאורך זמן. זה גם עוזר למשקיעים מתחילים ללמוד יותר על הניואנסים של השקעה בתעודות סל. כאשר הם מרגישים בנוח יותר לסחור, המשקיעים יכולים לצאת לאסטרטגיות מתוחכמות יותר כגון מסחר סווינג.

כיצד לקנות ולמכור תעודות סל

תעודות סל נסחרות באמצעות ברוקרים מקוונים ובתי השקעות מסורתיים. אתה יכול לצפות בכמה מהברוקרים המובילים בענף תעודות סל עם רשימת הברוקרים הטובים ביותר לתעודות סל שלנו.

דוגמאות בעולם האמיתי לתעודות סל

להלן דוגמאות לתעודות סל פופולריות בשוק כיום. חלק מתעודות הסל עוקבות אחר מדד מניות היוצרות תיק רחב בעוד שאחרות מכוונות לתעשיות ספציפיות.

 • מדד ה- SPDR S&P 500 (SPY) הוא תעודת הסל הוותיקה ביותר והידועה ביותר העוקבת אחר מדד S&P 500.
 • ה- iShares Russell 2000 (IWM) עוקב אחר מדד ה- Russell 2000 עם שווי קטן.
 • ה- Invesco QQQ (QQQ) מדד את Nasdaq 100, המכיל בדרך כלל מניות טכנולוגיות.
 • ממוצע התעשייה של דאו ג'ונס (DIA) מייצג את 30 המניות של הממוצע התעשייתי של דאו ג'ונס.
 • תעודות סל במגזר עוקבות אחר תעשיות בודדות כגון נפט (OIH), אנרגיה (XLE), שירותים פיננסיים (XLF), REITs (IYR), ביוטק (BBH).
 • תעודות הסחורות מייצגות את שוקי הסחורות כולל נפט גולמי (USO) וגז טבעי (UNG).
 • תעודות סל בעלות פיזית: מניות SPDR Gold (GLD) ו- iShares Silver Trust (SLV) מחזיקות זהב וכסף פיזי בקרן.

יתרונות וחסרונות של תעודות סל

תעודות סל מספקות עלויות ממוצעות נמוכות יותר מכיוון שלמשקיע יהיה יקר לרכוש את כל המניות המוחזקות בתיק תעודות סל בנפרד. משקיעים צריכים לבצע רק עסקה אחת לרכישה ועסקה אחת למכירה, מה שמוביל לפחות עמלות לברוקרים מכיוון שישנן עסקאות בודדות שנעשות על ידי משקיעים. ברוקרים בדרך כלל גובים עמלה עבור כל עסקה. כמה ברוקרים מציעים מסחר ללא עמלות בתעודות סל בעלות נמוכה, מה שמקטין את עלויות המשקיעים.

יחס ההוצאות של תעודת סל הוא העלות לתפעול ולניהול הקרן. לתעודות סל בדרך כלל יש הוצאות נמוכות מכיוון שהן עוקבות אחר מדד. לדוגמה, אם תעודת סל עוקבת אחר מדד S&P 500, היא עשויה להכיל את כל 500 המניות מה- S&P, מה שהופך אותה לקרן מנוהלת באופן פסיבי עם זאת, לא כל תעודות הסל עוקבות אחר מדד באופן פסיבי.

יתרונות של תעודות סל

 • גישה למניות רבות בתעשיות שונות
 • הוצאות נמוכות ופחות עמלות לברוקרים
 • ניהול סיכונים בעזרת גיוון
 • קיימות תעודות סל המתמקדות בתעשיות מסוימות

חסרונות של תעודות סל

 • תעודות סל המנוהלות באופן פעיל בעלות עמלות גבוהות יותר
 • תעודות סל המתמקדות בתעשייה אחת מגבילות את הגיוון
 • חוסר נזילות מעכב עסקאות

תעודות סל מנוהלות באופן פעיל

ישנן גם תעודות סל המנוהלות באופן פעיל, בהן מנהלי תיקים מעורבים יותר ברכישה ומכירה של מניות של חברות ושינוי החזקות בתוך הקרן. בדרך כלל, לקרן המנוהלת באופן פעיל יש יחס הוצאות גבוה יותר מאשר תעודות סל מנוהלות באופן פסיבי. חשוב למשקיעים לקבוע כיצד מנהלת הקרן, בין אם היא מנוהלת באופן אקטיבי או פסיבי, את יחס ההוצאות וכתוצאה מכך ואת העלויות מול שיעור התשואה כדי לוודא שכדאי להחזיק אותה.

תעודות סל צמוד מדד

תעודת סל עם מניות צמודות מספקת למשקיעים את הגיוון של האינדקס, כמו גם את היכולת למכור בשורט, לרכוש במרווח ולרכוש אף מניה אחת מכיוון שאין דרישות הפקדה מינימליות. עם זאת, לא כל תעודות הסל מגוונות באותה מידה. חלקם עשויים להכיל ריכוז כבד בענף אחד, או קבוצה קטנה של מניות, או נכסים המתואמים מאוד זה לזה.

דיבידנדים ותעודות סל

למרות שתעודות הסל מספקות למשקיעים את היכולת להרוויח ככל שמחירי המניות עולים ויורדים, הם נהנים גם מחברות שמשלמות דיבידנדים. דיבידנדים הם חלק מהרווחים שהוקצו או ששולמו על ידי חברות למשקיעים בגין החזקת המניות שלהם. בעלי מניות תעודות הסל זכאים לחלק מהרווחים, כגון ריבית שהרוויחה או דיבידנדים ששולמו, ועשויים לקבל ערך שארי במקרה שהקרן תסגר.

תעודות סל ומיסים

תעודת סל יעילה יותר במס מאשר קרן נאמנות מכיוון שרוב הקנייה והמכירה מתרחשים באמצעות בורסה וחסות הקרן אינה צריכה לפדות מניות בכל פעם שמשקיע מעוניין למכור או להנפיק מניות חדשות בכל פעם שמשקיע מעוניין לקנות. מימוש מניות של קרן יכול לעורר חבות במס, ולכן רישום המניות בבורסה יכול להוזיל את עלויות המס. במקרה של קרן נאמנות, בכל פעם שמשקיע מוכר את מניותיו, הוא מוכר אותן בחזרה לקרן ונושא בחבות מס שחייבים לשלם על ידי בעלי המניות בקרן.

סיכום תעודות סל (ETF)

תעודות סל הן קרנות השקעה שיכולות לעקוב אחר מדדים ולהציע חלוקות דיבידנד. הם אופציה טובה למשקיעים שרוצים להפחית את הסיכון שלהם תוך שיפור התשואה, אך חשוב שמשקיעים אלה יבצעו את המחקר שלהם לפני שהם משקיעים בתעודת סל.

כמה דברים שכדאי לבדוק כאשר מחליטים איזו תעודת סל מתאימה להם לכלול את מניות הבסיס, גודל בסיס הנכסים, יחס ההוצאות ואופן הסחר בהן (כלומר בבורסה או ללא מרשם). כמו כן, חשוב לציין כי המיסים תלויים בעיקר בסוג החזקות החשבונות; אם יוחזק בחשבונות פרישה כמו 401k או IRA לא יהיו רווחי הון עד למשיכה מהחשבון המסוים.

אבל עם חשבונות החייבים במס שבהם משולמים דיבידנדים מתוך ההכנסה לפני שמנהלי הקופות מקבלים זאת וללא צורך להמתין חודשים. ההשפעה החיובית של תעודות הסל תהיה על השוק מכיוון שהן משתמשות בניהול פסיבי ואינן כוללות ניהול פעיל.

שאלות נפוצות

מה ההגדרה של תעודות סל?

תעודת סל היא קרן השקעות המורכבת מקבוצת מניות, אגרות חוב או נכסים אחרים. היא מספקת חשיפה להשקעות אלה מבלי לרכוש אותן בנפרד. משקיעים יכולים להשתמש בתעודות סל כדי לגוון את אחזקותיהם על ידי החזקת נייר ערך אחד בלבד עם חשיפה של השקעות רבות.

מתי התחילו לראשונה תעודות הסל?

תעודות הסל הראשונות נוצרו בתחילת שנות התשעים, אך הן עדיין חדשות יחסית למשקיעים לטווח ארוך. הסיבה שהם עשויים להיות טובים יותר היא היותם קרנות המנוהלות באופן פסיבי, מה שאומר שאין צורך לקבל החלטות..

מי התחיל תעודות סל?

תעודות הסל הראשונות נוצרו בתחילת שנות התשעים על ידי חטיבה של רחוב סטייט בשם SPDR.

במה שונה תעודות סל מקרנות נאמנות?

תעודות סל שונות מקרנות נאמנות בכך שהן נסחרות כמו מניות. מחיר תעודת הסל משתנה במהלך היום כאשר המשקיעים קונים ומוכרים מניות. קרנות נאמנות אינן נסחרות בשוק ומחיריהן נקבעים בסוף כל יום מסחר בהתבסס על ערך נכס נטו.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.


מאמרים נוספים בנושא מסחר במניות: