מסחר יומי – אסטרטגיות מסחר יומי למתחילים

אסטרטגיות מסחר יומי למתחילים

מסחר יומי הינו פעולת קניה ומכירה של מכשירים פיננסיים בתוך אותו יום מסחר ואף מספר פעמים בתוך אותו יום מסחר. ניצול שינויים קטנים במחיר יכול להיות משחק משתלם, אם משחקים נכון. מסחר יומי יכול להיות מסוכן מאוד למתחילים ולכל מי שלא יעבוד בעזרת אסטרטגיה מוגדרת היטב.

יש לציין כי לא כל הברוקרים מתאימים למסחר בתדירות גבוהה שנדרשת על ידי מסחר יומי. יש ברוקרים שמתאימים במיוחד למסחר יומי. תוכלו לבדוק את הברוקרים המתאימים בהשוואת פלטפורמות המסחר שלנו. לברוקרים ברשימה יש אפשרות לגרסה מתקדמת המאפשרת הזרמת נתוני זמן אמת וכלי ניתוח מתקדמים ואפשרות לערוך פוזיציות מורכבות בקלות.


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

עקרונות למסחר יומי

נתחיל בכמה עקרונות כלליים למסחר יומי ומשם נתקדם לאסטרטגיות מסחר נפוצות, תבניות נרות ואיך להגביל הפסדים.

נקודות עיקריות:

 • מסחר יומי יכול להיות ריווחי רק כאשר הסוחר לוקח זאת ברצינות ועושה את המחקר הנדרש.
 • מסחר יומי זה עבודה ולא תחביב ויש להתייחס לכך בהתאם. נדרשת חריצות, ריכוז ותשאירו את הרגשות בחוץ.
 • ניתן פה אסטרטגיות וטיפים שיאפשרו לך להיות סוחר יומי מוצלח.

1. ידע זה כוח

בנוסף לידע פונקציונלי בסיסי על איך לסחור, מסחר יומי דורש מעקב מתמיד אחר חדשות השוק, אירועים מרכזיים שיכולים להשפיע על המניות, שינוי בריביות השוק והבנה כללית של השוק היום.

אז צריך לעשות שעורי בית. יש לבנות רשימה של מניות שבהן תרצו לסחור ויש להשאיר מעודכנים בכל הנוגע לחברות הנבחרות. תבקרו באתרי חדשות כלכליות וסרקו את חדשות הכלכלה.

2. שימו כסף בצד

יש להעריך כמה כסף אתה מוכן לסכן בכל מסחר. סוחרים רבים בוחרים לסכן פחות מ-1-2% מסך הכסף בחשבון המסחר בכל פוזיציה. אם יש לך בחשבון מסחר 50,000 ש"ח ואתה מוכן לסכן בכל פוזיציה 0.5% בכל פוזיציה אזי ההפסד המקסימלי שלך יהיה 250 ש"ח לפוזיציה.

שים בצד סכום כסף עודף למסחר שאתה מוכן לוותר עליו.

3. תקצו את הזמן

מסחר יומי דורש זמן. לא סתם קוראים לזה מסחר יומי, ידרש מכם ריכוז בכל שעות המסחר ולמעשה אנו ממליצים לוותר על מסחר יומי אם יש לכם זמן מוגבל.

התהליך דורש מהסוחר לעקוב אחרי השווקים לזיהוי הזדמנויות לאורך כל יום המסחר ונדרשת תגובה מהירה.

4. תתחילו בקטן

אם אתם מתחילים תשתדלו להתרכז במכשיר פיננסי אחד או שניים בכל זמן נתון, אל תתפזרו. מעקב וחיפוש הזדמנויות קל יותר כאשר יש מספר קטן של מניות לעקוב אחריהן. לאחרונה מסחר במניות חלקיות נעשה נפוץ ומאפשר לכם לבחור סכום כסף מדויק וקטן שתוכלו לסחור בעזרתו.

אם טסלה נסחרת ב250$ למניה, תוכלו לרכוש שווי של 50$. רוב הברוקרים יאפשרו לכם לרכוש לפחות חמישית מניה.

5. המנעו ממניות פני סטוקס

אתם בטח מחפשים עסקאות שוות במחיר נמוך אבל תזהרו ממניות פני סטוקס. מניות אלו בדרך כלל לא מאוד נזילות והסבירות לזכות בכל הקופה בדרך כלל נמוכה.

הרבה מניות שנסחרות במחיר נמוך מ-5$ למניה מורדים מפלטפורמות הברוקרים. אלה אם כן יש יש לכם הזדמנות אמיתי ועשיתם מחקר מעמיק פשוט תתרחקו מהמניות הללו.

6. תזמן את הפוזיציות

פוזיציות רבות נפתחות על ידי סוחרים ממש בתחילת יום המסחר שם המחיר מתאפיין בתנודתיות גבוהה. סוחר מנוסה יכול לזהות תבניות ולמצוא הזדמנויות לרווח. למתחילים מומלץ לעקוב אחר השוק ולא לבצע מהלכים ב-15-20 דקות הראשונות של יום המסחר.

7. הגבלת הפסדים

החליטו איזה סוג של הזמנות תרצו לפתוח. האם הזמנות במחיר השוק או הזמנות עם הגבלות? אם תפתחו הזמנות שוק תקבלו את המניות במחיר הטוב ביותר בשוק באותו רגע, כלומר המחיר אינו מובטח.

מצד שני הזמנות עם הגבלות (קנה כאשר המחיר הוא…) מבטיחים את המחיר אך לא מבטיחים שהפוזיציה תצא לפועל. הזמנות אלו יעזרו לכם לסחור בדיוק גבוה יותר. תוכלו להגדיר מראש את מחיר הכניסה לפוזיציה את מחיר הסטופ ומחיר המימוש. סוחרים מתוחכמים ומנוסים יותר ישתמשו גם באסטרטגיות הכוללת אופציות בכדי לגדר את ההפסד.

8. רווחים ריאלים

אסטרטגיית מסחר אינה חייבת תמיד לנצח על מנת להיות ריווחית. סוחרים רבים זוכים רק ב-50-60% מהפוזיציות. אך הם מרוויחים יותר בפוזיציות המנצחות מאשר מפסידים בפוזיציות המפסידות. שימו לב להגביל את ההפסד לאחוז מסויים מגודל חשבון המסחר ואל תסטו ממגבלה זו.

9. תשארו רגועים

ישנם זמנים בהם המסחר בוחן את העצבים שלכם. בתור סוחרי יום אתם חייבים ללמוד לשלוט בעצמכם ולשמור רגשות כגון תקווה, חמדנות ופחד בצד. ההחלטות חייבות להתקבל על לוגיקה ואסטרטגיה ולא בעזרת רגשות.

10. לא לסטות מהתוכנית

סוחרים מוצלחים פועלים מהר אבל הם לא צריכים לחשוב מהר, למה? בגלל שהם פיתחו אסטרטגיית מסחר מראש ויש להם את המשמעת לדבוק באסטרטגיה לאורך כל הדרך. חשוב מאוד לא לסטות מהאסטרטגיה ולחפש רווחים מהירים.

מה עושה את המסחר היומי לקשה כל כך?

מסחר יומי דורש אימון רב ויש מספר גורמים שגורמים לו להיות מאתגר במיוחד.

ראשית עליכם לדעת שאתם מתחרים נגד מומחים שכל הקריירה שלהם עסקו במסחר. לסוחרים אלו יש גישה לטכנולוגיה הטובה ביותר וקשרים בתעשייה.

מיסים… יש לשלם מיסים על כל רווח ולא משנה כמה קטן. זכרו יהיה עליכם לשלם מיסים על כל השקעה שתבצעו לפי שווי המכשיר באותו רגע. מצד שני ניתן להזדכות במס על ההפסדים.

בתור סוחר בודד אתם חשופים להשתלטות הרגשות והצד הפסיכולוגי יכול להשתלט. סוחרים מנוסים יודעים ללכת עם האסטרטגיה עד הסוף. כשהכסף שלכם על הכף זה סיפור אחר.

לבחור מה ומתי לקנות

סוחרים יומיים מנסים להרוויח כסף על ידי ניצול שינויי מחיר מסגרת זמן של דקות על מכשיר פיננסי מסויים (מניות, מט"ח, חוזים עתידיים). בדרך כלל יעשו שימוש בכסף רב בכדי לבצע זאת. בהחלטה איפה להתרכז, במניה לדוגמה, הסוחר הטיפוסי צריך להסתכל על שלושה נושאים:

 1. נזילות מאפשרת לכם להכנס ולצאת מפוזיציות במחיר טוב, במרווחים קטנים עם החלקה (Slippage) נמוכה.
 2. תנודתיות גבוה משמעותה רווח גבוה יותר או הפסד.
 3. נפח מסחר הינו מדידה של כמה פעמים המניה נרכשת או נמכרת במסגרת זמן מסויימת. נפח מסחר גדול משמעותו התעניינות גדולה במכשיר הפיננסי. גדילה של נפח המסחר תבוא לידי ביטוי בקפיצת מחיר, למעלה או למטה.

ברגע שתדעו באילו מניות (או מכשיר פיננסי אחר) תרצו לסחור, עליכם ללמוד כיצד לזהות נקודות כניסה, כלומר מתי להיכנס לפוזיציה. כלים שיכולים לעזור:

 1. שירותי חדשות זמן אמת: חדשות גורמות לשינוי במחיר ולכן חשוב להרשם לשירות שאומר לך מתי שיוצאת ידיעה שיכולה לשנות את המחיר.
 2. ENC/Level 2 Quotes: המשמעות של ENC – Electronic communication network הן מערכות מבוססות מחשב שמציגות את ערכי המכירהקניה הטובים ביותר משווקים שונים. Level 2 הינו שירות מנוי זמן אמת שמציג את כל הפוזיציות שנפתחות ונסגרות. ביחד הן יתנו לכם מבט על הפעילות בזמן אמת.
 3. זיהוי תבניות נרות יפנים מאפשר ניתוח תנועות שוק. כנסו למדריך תבניות נרות יפנים ולמדו כיצד לזהות היפוך מגמות.

הגדר ורשום על דף נייר באילו תנאים תפתח פוזיציה. "לרכוש במגמת עליה" זה לא מספיק, נסו משהו מדויק יותר כמו "נרכוש כאשר המחיר פורץ מעל קו ההתנגדות וזיהוי של תבנית המשך מגמה על מסגרת זמן של שתי דקות ובשעתיים הראשונות של יום המסחר".

ברגע שיהיו לכם סט של תנאים סרקו את הגרפים בחיפוש אחר התנאים שהגדרתם, ברגע שתזהו את התנאים תכנסו לפוזיציה. עכשיו נשאר לכם להגדיר מתי אתם יוצאים מהפוזיציה.

להחליט מתי לצאת

יש דרכים רבות לצאת מפוזיציה מנצחת לדוגמה לקבוע מחיר מטרה או להגדיר סטופ נגרר. מחיר מטרה הינה השיטה הנפוצה ביותר, כלומר לצאת כאשר המכשיר מגיע למחיר שהוגדר בפתיחת הפוזיציה.

כמה אסטרטגיות למחיר מטרה:

 1. Scalping – אחת האסטרטגיות הנופוצות ביותר, לממש רווח מייד לאחר שהפוזיציה הופכת לריווחית, המחיר מטרה הינו "כל מה שהופך את הפוזיציה לריווחית".
 2. Fading – פתיחת פוזיציית שורט לאחר קפיצת המחיר למעלה. בהתבסס על כך שהשוק בקניית יתר וקונים מוכנים לקחת רווחים. אסטרטגיה ריווחית אך מסוכנת. מחיר המטרה יהיה קצת לפני קו התמיכה.
 3. גבוה נמוך של היום – המטרה להנות מתנודתיות היומית של המכשיר, לרכוש בנמוך של אותו יום ולממש בגבוה של אותו יום. זו אסטרטגיה פשוטה והמטרה לחפש תבנית היפוך במהלך היום.
 4. מומנט – אסטרטגיה זו מערבת מסחר על בסיס חדשות או מציאת מגמה חזקה בנפח מסחר גבוה. הסוחר יקנה כאשר יצאו חדשות על המכשיר וימכור בזיהוי תבנית היפוך.

ברב המקרים תרצו לצאת מפוזיציה כאשר העניין מהמכשיר יורד לפי ה-Level2 ונפח המסחר. מחיר המטרה חייב להיות גבוה מהסכום שהגדרתם כסטופ (אנו ממליצים על פעמיים ההפסד כלומר 2R). אם הסטופ שלכם מוגדר כ-50 ש"ח ממחיר הקניה אז מחיר המטרה למימוש יהיה 100 ש"ח ממחיר הרכישה.

בדיוק כמו שהגדרתם את התנאים לכניסה לפוזיציה יש להגדיר מראש את התנאים למימוש.

גרף מסחר יומי ותבניות

סוחרים רבים משתמשים בזיהוי תבניות על מנת לזהות מומנט והזדמנויות.

 1. תבניות היפוך מגמה, תבניות שמירת מגמה.
 2. ניתוח טכני כולל קווי מגמה, קווי תמיכה והתנגדות.
 3. אינדיקטורים שונים: ממוצעים נעים שונים ועוד
 4. נפח מסחר

יש תבניות נרות רבות שסוחר יומי יכול לזהות כנקודת כניסה לפוזיציה.

לדוגמה זיהוי שינוי מגמה על תבנית "כוכב הבוקר" בקו התמיכה:

תבנית כוכב הבוקר בתמיכה
תבנית כוכב הבוקר בתמיכה

מומלץ מאוד לעבור על מאמר המדריך המלא לתבניות נרות יפניים למסחר.

ניתוח טכני וזיהוי תבניות יכול לעזור גם לקביעת מחיר מטרה למימוש.

איך להגביל הפסדים במסחר יומי?

הוראת סטופ תוכננה להגביל הפסדים בפוזיציה. בפוזיציית לונג (קניה) הסטופ יוגדר מתחת למחיר הקניה, בפוזיציית שורט הסטופ יוגדר מעל מחיר המכירה. יש להשאיר מספיק מרווח בין מחיר הקניה לסטופ שכן המחיר נע בגלים ואם הסטופ יהיה צמוד אז המחיר תמיד יפגע בו, תשאירו מרווח ותנו והזדמנות למחיר לרדת מעט לפני שיעלה.

צריך להגדיר היטב את הרווח מול ההפסד. בדרך כלל הרווח במחיר מטרה הינו בכפולות של ההפסד (המרחק לסטופ) ומוגדר כ-R. לדוגמה אם הגדרתם שאתם מוכנים לסכן 10$ בפוזיציה מסויימת והגדרתם רווח של 3R אז מחיר המטרה יהיה 30$ מעל מחיר הקניה.

יש סוחרים שעובדים עם שני סוגי סטופ:

 1. סטופ פיזי שמוגדר בתוך הפוזיציה והינו המקסימום שתיהיו מוכנים לסכן.
 2. סטופ רגשי כלומר אם המחיר עושה שינוי דרסטי ביחס לאסטרטגיה שלכם תצאו מייד מהפוזיציה.

חשוב גם להגדיר גבול הפסד יומי, כלומר אם הגעתם להפסד יומי כלשהו אתם סוגרים את המחשב ומפסיקים לסחור באותו יום. זאת מכיוון שלרצף הפסדים יש הפקט פסיכולוגי שלא ישמש אתכם לטובה.

אם פוזיציה מסויימת שבה הגדרתם מחיר כניסה ומחיר מטרה לא עומדת בגבול הסיכון שלכם אז צריך לשנות את הפוזיציה או לא לפתוח אותה.

מומלץ ללהתנסות בכל אסטרטגיה שבה תבחרו לעבוד בחשבון דמו, תסחרו בעזרת האסטרטגיות שלמדתם עד אשר חשבון הדמו שלכם הופך להיות ריווחי. אם לא תעשו זאת אתם תפסידו את הכסף שלכם כבר בשלבי הלמידה ולא תרצו להמשיך לסחור. עדיף להפסיד כסף ווירטואלי בשלבי הלמידה.

קחו בחשבון שמסחר בעזרת מינוף חשוף הרבה יותר לתנודתיות. המינוף עוזר להגביר את הרווחים אך גם את ההפסדים. ולכן הגדרת סטופ הופכת להיות חשובה הרבה יותר.

5 אסטרטגיות מסחר יומי

1. פריצה (Breakout)

אסטרטגיות פריצה מתרכזות בזיהוי פריצה של המחיר מקווי תמיכה והתנגדות ובשילוב נפח מסחר גדל. בהרבה מקרים מכשיר שמחירו פרץ את קו ההתנגדות ונפח המסחר גדול התנודתיות תיהיה גבוהה והמחיר ימשיך לעלות בכיוון הפריצה.

צריך לבחור את המכשיר למסחר בקפידה ולחפש נכס עם קווי תמיכה והתנגדות ברורים ככל שניתן. ככל שהמחיר פוגע יותר פעמים בקווים אלו כך התמיכה וההתנגדות חזקים יותר וכאשר תיהיה פריצה היא תיהיה משמעתית יותר.

נקודת כניסה: הגדרה ברורה ופשוטה באסטרטגיה הזו. הכניסה תיהיה מעט מעל לקו ההתנגדות או מתחת לקו התמיכה.

מחיר מטרה למימוש: השתמשו בביצועים קודמים של המניה בשביל להגדיר את מחיר המטרה. ניתן לחשב את ממוצע של הגלים האחרונים בגרף ועל ידי כל לקבוע את מחיר היציאה.

2. Scalping

אחת האסטרטגיות הנפוצות היא איסוף שאריות Scalping. המטרה באסטרטגיה זו לנצל שינויי מחיר במסגרת זמן של דקה. הכח המניע של האסטרטגיה הינו הכמות. אתם תרצו לממש את הפוזיציה מייד כאשר תהפוך להיות ריווחית. זו אסטרטגיה מהירה אך כמובן יכולה להיות גם מסוכנת ולכן לא לשכוח להגדיר את הסטופ.

נחפש מכשיר תנודתי עם נזילות גבוהה, ונסגור את הפוזיציה מייד כאשר תהפוך להיות מפסידה.

3. מומנט

מתאימה יותר לסוחרים מתחילים. באסטרטגיה זו נעקוב אחר חדשות שיכולות לגרום לשינוי במחיר וכן בנפח מסחר גבוה.יש לפחות מניה אחת ביום שמשתנה 20-30% באותו יום, אז יש הזדמנויות.

מחזיקים את הפוזיציה עד אשר מזהים תבנית היפוך או עד אשר נפח המסחר יורד.

אסטרטגיה זו יעילה, פשוטה וקלה למימוש אך דורשת מעקב אחר החדשות. ברוקרים רבים משלבים פיד חדשות בתוך זירת המסחר על מנת להקל על הסוחרים.

4. היפוך מגמה

גם זו אסטרטגיה נפוצה ומעט מסוכנת לסוחרים מתחילים. באסטרטגיה זו סוחרים נגד המגמה, עליכם לזהות בדיוק את היפוך המגמה וזו אינה משימה קלה לביצוע. נדרש ניסיון רב או ידע מקדים לפני שימוש באסטרטגיה הזו.

5. נקודות ציר

אסטרטגיה זו הינה מקרה פרטי שלהאסטרטגיה הקודמת – היפוך מגמה. זו אסטרטגיה מעולה לזיהוי ופעולה על קווי תמיכה והתנגדות קריטיים. מתאים גם לזיהוי נקודות פריצה וזיהוי של נקודות כניסה לפוזיציה באסטרטגיית הפריצה.

איך לחשב נקודות ציר

נקודת ציר מוגדרת כנקודה בה מתבצע סיבוב. ניתן להשתמש בגבוה והנמוך של היום הקודם וגם במחיר הסגירה של היום הקודם.

כאשר מחשבים נקודות ציר במסגרות זמן קצרות הדיוק יורד.

נקודת הציר המרכזית:

P = (High+Low+Close)/3

כעת ניתן לחשב את רמות התמיכה וההתנגדות בעזרת נקודת הציר.

התנגדות ראשונה R1 ותמיכה ראשונה S1:

R1 = (2*P) – Low

S1 = (2*P) – High

את הרמה הבאה של התמיכה והתנגדות R2,S2 ניתן לחשב כך:

R2 = P + (R1-S1)

S2 = P – (R1 – S1)


זה הזמן להתחיל להתאמן בפלטפורמת מסחר דמו ללא עלות וללא סיכון, גם מהנייד. פלוס500 אינה הפלטפורמה הטובה ביותר אך הינה פלטפורמה הגונה עם תמיכה מלאה בעברית והיחידה שתאפשר לכם לפתוח חשבון ביום אחד וכבר להתחיל לסחור (בפלטפורמות מתחרות זה לוקח 3 ימים לפחות)

שירות CFD. פעילות בזירה כרוכה בסיכון כספך! 85% מהלקוחות הפסידו כסף כשסחרו בזירה זו.

נאחל לכם מסחר ריווחי!!!

מאמרים נוספים בנושא: